Вучић: Циљ био да позиционирамо Србију што боље
Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је, на крају боравка у Њујорку, да је имао бројне састанке и интензивну агенду, као и да су за све, као и за нас, били веома важни састанци на маргинама Генералне скупштине УН, и да је циљ био да се што боље, политички и економски, позиционира наша земља.
"Тако да свакако је било интензивно и не само за нас, већ и за све друге. Претворио се долазак у Њујорк најмање у оно што се види пред Генералном скупштином Уједињених нација, а много више што се збива у ходницима и што се збива на различитим састанцима", рекао је председник Вучић за РТС 1.
Председник Вучић истакао је да је наша делегација гледала да разговара што је могуће више.
"Да позиционирамо Србију што боље. Поделио бих у два дела. Један је тај политички аспект, други је економски аспект и наравно преплетање политике и економије. Мислим да смо неке важне контакте по први пут направили за нашу земљу што се њеног економског напретка у будућности тиче.
Што се политике тиче, није лако време пред нама, али ни пред ким у свету није лако време. Ми ћемо морати да радимо више, да радимо снажније, јаче. Мораћемо да поправљамо ситуацију у рударству и енергетици, јер на пољопривреду не можете толико да утичете на сушу, кишу и временске прилике", рекао је Вучић.
Председник Вучић рекао је да је важно што нам индустријска производња расте, али да је потребно још инвеститора.
Али енергетика и рударство нам иду лоше и мораћемо томе много више да се посветимо у будућности, додао је председник Вучић.
У Њујорку нисам имао лаке разговоре о Косову и Метохији, изнео сам позицију Србије
Председник Вучић изјавио је да је током боравка у Њујорку имао разговоре о АП Косову и Метохији који нису били лаки, наводећи да је са саговорницима имао различита виђења, али да је отворено говорио о позицији Србије.
Председник Вучић рекао је да је током тих разговора о ситуацији на АП Косову и Метохији разумео "ко је стајао иза неких акција, коме нису сметале, али и ко је био против акција" које је спроводио режим премијера привремених косовских институција Аљбина Куртија.
"Цело јутро анализирам све оно кроз што сам пролазио и са америчким званичницима и са свима другима", навео је председник Вучић и додао да о детаљима тих разговора не може да говори, јер је такав договор.
Председник Вучић истакао је да је искрено и отворено говорио о позицији Србије и да "ништа није крио".
"Имамо различита виђања по одређеним питањима, наше је да наставимо одговорно да се понашамо", навео је председник Вучић.
Према његовим речима, у питању је компликован чвор, а позиција Србије је тренутно таква да мора са једне стране да чува мир, а са друге стране да чува живот, опстанак и напредак српског народа на АП Косову и Метохији.
Председник Вучић истакао је да ће Србија гледати да не направи ниједну грешку, како нико не би имао шта да замери.
"Гледаћемо да не направимо ниједну грешку, да нико нама не може ништа да пребаци, да наша подршка, снага наше економије буде све већа и да наша подршка нашем народу на Косову и Метохији буде све већа", рекао је председник Вучић.
Свет не иде у добром смеру, у САД у фокусу Блиски исток
Председник Вучић рекао је да је у Њујорку током одржавања Генералне скупштине Уједињених нација у фокусу била ситуација на Блиском истоку, и да то можда није добра вест за Украјину, али да Европа мора да ради све што може да заустави тај рат.
"Што се света тиче, мислим да не иде у добром смеру. Одједном, усред (данашњег) сусрета Доналда Трампа и Володимира Зеленског, послате су различите и не у потпуности конкретне поруке", истакао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да је у САД једина суштинска вест - Палестина, Израел, а сада Либан и Израел, и лидер Хезболаха Хасан Насралах, за кога се нагађало да је убијен у данашњем израелском нападу на предграђе Бејрута.
"О чему год да се говори овде, па чак и о великим поплавама и урагану на југу Америке, дакле, од Флориде до Јужне Каролине. Блиски исток "једе" америчку пажњу. Што значи да ће се они томе посвећивати више. Нисам сигуран да је то сјајна вест за Украјину. Европа мора да ради све што може да заустави тај рат. (Председник Француске) Макрон је учинио све да се заустави крвопролиће на Блиском истоку, али није то једноставно. Ми немамо тај утицај. Европа мора да покуша да заустави сукоб у Украјини", напоменуо је председник Вучић.
Политички се подиже глас малих земаља у свету
Председник Вучић оценио је да се у свету политички подиже глас малих земаља и да се "антиколонијални и антиимперијални гласови" чују из Африке, као и све више из Јужне Америке.
На питање да ли мисли да је могуће и неким већим ангажманом и већом слободом малих земаља смањити тај јаз који постоји у свету и спречити да мале земље буду жртве примене силе над правом, председник Вучић рекао је:
- Тешко ћемо то скоро успети, али да, политички се подиже глас. Имате сад бучну политичку борбу у Африци између Кине и Америке. Наравно, део свог колача и даље имају Французи, део им узимају Руси, али и једно и друго је релативно мали део те, како то неки овде називају, велике торте, а ја бих рекао једног дивног континента што се тиче утицаја", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић истакао је да је Кина у овом тренутку врло озбиљно угрозила доминацију САД.
"Ако постоји континент где је пуна доминација Америке, макар једним делом угрожена, то је онда Африка. Зашто сам вам ово све рекао? Зато се ти гласови антиколонијални, антиимперијални чују из Африке и чују се све више из Јужне Америке. У Јужној Америци, као и ова нова група од осам земаља у којима Американци имају директну контролу над две земље Централне Америке, на шест, а посебно на две немају никакву попут Никарагве и Хондураса, шири се то исто и по Јужној Америци и карипским земљама. Међутим, суштинска борба ће бити око вештачке интелигенције и око онога што долази", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић нагласио је да ко буде победио у тој утакмици да ће тај владати светом де факто.
Председник Вучић рекао је да прати шта у тој области раде Кинези и Американци.
Наводи да се може рећи да Американци у овом тренутку имају малу предност, али да је та предност толико минимална да је неизвестан исход.
"А Кинези желе да рашире и на тај начин и кроз тренинге и обуку и људе у Африци и на мањим континентима не би ли се супротставили доминацији западног колективитета. Тако да нам та борба предстоји. Ми морамо своју самосталност да обезбедимо, своју сигурност, кроз знање наших људи, да их шаљемо и у САД и у Кину, да научимо што је могуће више. Да идемо у корак са светом и да ускочимо у тај "четврти вагон", јер ми да идемо у корак са Америком, Кином и најмоћнијим светским земљама - није реално. Али можемо да не будемо далеко од њих и да будемо у том "четвртом вагону", да ја то тако назовем", рекао је председник Вучић.
То би, истиче, донело Србији додатни раст и људима огроман просперитет, веће плате и веће пензије.
Председник Вучић додао је да, како је рекао, сви трче да отварају руднике литијума, али да само ми имамо по том питању проблеме као да смо у средњем веку.
"И није то сад питање вештачке интелигенције. Када дође и до 5Г, они ће да нам кажу да их прислушкујемо из Меркура и пратимо. И никад се тих бесмислених и суманутих теорија завере нећемо ослободити. И зато морамо да гурамо ствари напред без обзира на све те који би да коче, да се убрзано боримо за земљу, зато што сваки секунд који изгубимо, сваки месец који изгубимо, неповратно смо изгубили. Онај ко изгуби годину дана, данас, он је изгубио сто година у развоју", рекао је председник Вучић.
Подсетио је да је Кина до 1750. године била сила број један у свету, али да су пропустили прву индустријску револуцију и да им је било после потребно скоро 250 година да се врате, да буду други.
"Али само хоћу да вам кажем каква се разлика направи само једном грешком. Само неуласком у прави вагон у неком тренутку. И Кина је стрпљиво сачекала", напоменуо је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да је сада у Њујорку имао разговоре о Кини са Жозепом Борељом и другим представницима.
"Они су одједном почели, а пет година су ме чекићем лупали у главу око Русије и где год да се појавим само су говорили - ево га мали Рус, удри чекићем по глави и ви да објасните да сте ви Србин, а не мали Рус, не вреди, е сад више није Русија пошто је то већ аксиом и подразумевајућа ствар, да постављају питање - шта да урадимо против Кине", навео је председник Вучић.
Па да ли има да нешто урадите а да није против неког, већ да буде боље свима, поручио је председник Вучић.
Додао је да су га питали и како ми стојимо у односима са Кином.
"Одлично, рекох. Они ме гледају као да се нешто у мојој глави дешава. Ништа се у мојој глави не дешава лоше, осим тога што сагледавам нашу сарадњу са Народном Републиком Кином и она је одлична. Сарадња која је са 600 милиона евра скочила на 6,8 милијарди евра. А само једна инвестиција Линглонга у нашу земљу је вредна милијарду евра. То је убедљиво највећа гринфилд инвестиција икада у нашој земљи. Ја сам захвалан, а требало би ваљда да их нападам због тога, па како да их нападам због тога? Ајде, ви уложите две милијарде", поручио је председник Вучић.
Разговор са премијером Израела говори о угледу Србије
Председник Вучић изјавио је, говорећи о разговору са израелским премијером Бенјамином Нетанјахуом, да наша замља има пријатељски однос према јеврејском народу, али и да уједно као држава имамо и бројне арапске пријатеље.
Председник Вучић навео је да је добијао критике због разговора са председником Ирана Масудом Пезешкијаном, али да је његов посао да прича са свима.
"Треба да будемо поносни. Мислим да је само један човек успео да разговара, или укупно двојица, и са председником Ирана и са премијером Израела. И у онаквом тренутку да вас прими премијер Израела, када је одбио, верујте ми, десетине билатерала, онда вам је јасно да ипак постоји неки углед Србије", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да је то показатељ да Србија постаје важна на светској мапи, као и да је то политика какву треба да водимо, бринући притом о државним интересима.
Председник Вучић истакао је да је кроз разговор са израелским премијером успео да схвати какви ће бити његови наредни потези.
"Он је врло одлучан у својој акцији, ирански председник је веома стрпљив. Тако да, нажалост, нисмо ми ти који ратне сукобе можемо зауставити", закључио је председник Вучић.
Драго ми је што Србију препознају по технолошком напретку
Председник Вучић рекао је да је срећан што неке друге земље већ препознају Србију као државу која ради на пољу технолошког напретка, као и напретка у области вештачке интелигенције и науке.
"Ми радимо на томе и срећан сам што неке друге земље већ препознају Србију, а много ће нам значити у 2025. години што ћемо да председавамо групом земаља партнерства за вештачку интелигенцију, да будемо по том питању препознати. Бићемо још један камичак који показује колико смо заинтересовани и колико вредно радимо по том питању, али то је будућност", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је да све што Србија може да уради, то је да размишља о унапређењу технологија и иновацијама.
"Причамо о улагању у науку, али стварном улагању у науку. То не значи да се додворавамо некоме, већ желимо да помажемо онима који су изузетно продуктивни", истакао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је и да је Србија близу да се укрца у "четврти вагон воза", подсећајући на његову јучерашњу изјаву да, уколико су у првом и другом Америка и Кина, у трећем развијене земље, у четвртом треба да буде Србија.
Председник Вучић истакао је да је стопа раста у Европи минимална, наводећи да ће се то одразити и на Србију.
Како је рекао, процене показују да ће следеће године бити још мањи раст него што су очекивали.
"Сад од 1,4 иде на 0,8. Процена је да они иду на 1,4. Ми бисмо, на 4,3 ишли на преко 5, уз то имамо макар један дан кише у јулу месецу", рекао је председник Вучић.
Спојили смо неспојиво, довели на пријем представнике најмоћнијих партија у САД
Председник Вучић изјавио је да је на свечаном пријему "Serbia Beyond Future", који је одржан у Њујорку, Србија "спојила неспојиво", јер је успела да доведе истакнуте представнике две најмоћније партије у САД као и друге важне госте.
Председник Вучић навео је да је додатни значај тог скупа, када су представљени потенцијали Србије од вештачке интелигенције, биотехнологије до "EXPO 2027", што се то догодило уочи америчких председничких избора.
Председник Вучић нагласио је да је на пријему био нови помоћник државног секретара Александар Касаноф, задужен за Западни Балкан, као и Ричард Гренел из Трампове Републиканске партије и Ерик Сволвел, истакнути демократски конгресмен и један од блиских пријатеља Камале Харис.
"Најмоћније госте имали смо из САД, али смо имали и девет министара спољних послова, једну председницу, једног премијера. Дакле, веома сам срећан, јер су ти људи дошли да покажу поштовање према Србији", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић нагласио је да Србија мора да настави да ради на прикупљању подршке.
"По први пут ми имамо некога са ким можемо да разговарамо и ко жели да нас саслуша: од Клаудије Тени, која је увек била изложена жестоким притисцима и од албанске дијаспоре кад год би излазила са својим иницијативама, до Ерика Сволвела, до Гренела, Џареда Кушнера и многих других", нагласио је председник Вучић.
Председник Вучић истакао је да је потребно више радити у Америци.
"Ми то нисмо умели да радимо. Нисмо умели ничим да се бавимо, неразумевајући колика је снага и значај Сједињених Америчких Држава и да морате по том питању много да радите", поручио је председник Вучић.
Извор: Танјуг/РТС 1